Kółko Czytelnicze

Kółko Czytelnicze działa kolejny rok. Należą do niego uczniowie z klas starszych Szkoły Podstawowej i z Gimnazjum.

Ich głównym zadaniem jest branie udziału w akcji czytelniczej, ponieważ: czytanie to świetna zabawa, zarówno dla nich samych, jak i też dla ich młodszych kolegów i koleżanek. 

Raz w miesiącu czytają w Przedszkolu oraz w klasach Oa i Ob., klasach pierwszych, drugich i trzecich Szkoły Podstawowej. Zawsze dzieci chętnie i uważnie słuchają. Po skończonym czytaniu odpowiadają na zadawane pytania, co daje pewność, że znają tekst, z wielką uwagą i zaciekawieniem słuchają swoich kolegów i koleżanki. Często łączymy czytanie z zabawą – uwielbiają to przedszkolaki, bowiem świetnie się bawią. Wprowadzamy też dodatkowy element pracy – dzieci wykonują ilustracje do przeczytanego tekstu, następnie zawieszamy najładniejsze prace na gazetce szkolnej.

Uczniowie klas czwartych i piątych przygotowali przedstawienie o książce dla młodszych dzieci, szczególnie dla uczniów klas pierwszych. Starsze koleżanki przebrane za książki mówiły o roli biblioteki w szkole. Opowiadały o swoim zadaniu, jakie mają do spełnienia, o potrzebie szanowania ich, odkładania na półkę. Prosiły, aby nikt nie niszczył ich, nie wyrywał im kartek, aby mogły służyć długie lata. Wiersze były przeplatane piosenkami, quizem dotyczącym znajomości tytułów bajek i baśni polskich i nie tyko. Były też nagrody. Na koniec przedstawienia było pasowanie, tak, aby każdy uczeń klasy pierwszej mógł czuć się prawdziwym czytelnikiem biblioteki szkolnej.