Polsko-ukraińska integracja w naszej szkole w ramach projektu Erasmus+

Po spotkaniu organizacyjnym w serbskiej szkole Dimitrije Todorović-Kaplar Primary Szchool w Knjaževac przyszedł czas na realizację kolejnych etapów projektu „eQuality School-eQuality Future”.

Najpierw wybrano sześcioro uczestników pierwszego wyjazdu zaplanowanego na styczeń 2020 do Londynu. W wyniku eliminacji zdecydowano, że do Londynu pojadą Grzegorz Figiel, Zofia Kowalik z klasy VIII oraz Martyna Mikulec, Maja Wołos, Oliwia Szumiec i Krzysztof Rusinek z klasy VII. Przed wyjazdem jednak uczniowie zobowiązani byli do omówienia pierwszego tematu związanego z projektem, jakim jest imigracja. W związku z tym tematem w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie z Ukrainy wraz ze swoimi rodzicami. Spotkanie to miało miejsce w klasie 1 c, do której uczęszcza dwoje dzieci z Ukrainy- Daryna Vizna oraz Danylenko Tymofii.  Zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie w życiu naszej szkoły przyjęli rodzice uczniów uczęszczających do naszej szkoły-panie Maryana Vizna, Olga Chedryk, Iryna Danylenko oraz pan Pavlo Tsap. Celem spotkania było poznanie kraju i kultury naszych sąsiadów, a także zdobycie informacji jak obywatele innego kraju czują się w Polsce, co ich zaskakuje w naszym kraju, ale przede wszystkim dlaczego zdecydowali się na życie poza granicami Ukrainy. Przeprowadzone rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwoliły uzyskać nam wiele cennych informacji na temat przyczyn imigracji, życia imigrantów w Polsce, trudności, z jakimi spotykają się w codziennym życiu. Dzięki temu doświadczeniu dowiedzieliśmy się, że większość imigrantów przybywa do Polski głównie w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia, są również osoby, które Polskę wybrały jako jeden z wielu krajów, w których mogą pracować w międzynarodowym środowisku, ale, co było bardzo zaskakujące dla nas, przyczyną emigracji do Polski jest również wojna.

 Imigrantom z Ukrainy w naszym kraju mieszka się bardzo dobrze, Polskę uważają za przyjazny kraj, którego nie zamierzają opuszczać w najbliższym czasie. W trakcie quizów nasi goście udowodnili, że doskonale znają nie tylko historię i obyczaje naszego kraju, ale także świetnie radzą sobie z wymową polskich  łamańców językowych czy śpiewaniem polskiego hymnu. Z kolei kultura naszych sąsiadów została przybliżona wszystkim zebranym dzięki wspaniałej prezentacji na temat Ukrainy przygotowanej przez pana Pavlo Tsapa. Warto dodać, że pan Pavlo wraz ze swoim synem Ostapem na tym polsko-ukraińskim spotkaniu zaprezentowali się w pięknych ukraińskich strojach narodowych. Serdecznie dziękujemy paniom Maryanie Vizna, Oldze Chedryk, Irynie Danylenko oraz panu Pavlo Tsap za udział w spotkaniu,  bezinteresowne zaangażowanie się w projekt Erasmus+ oraz ciepłe i miłe słowa na temat Polski i Polaków.

Skip to content