Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy!

Rysia i Tolek na Cyberzachodzie, Królowa Śniegu, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna i Rybak ze złotą rybką, to nie tylko znane nam bajki i postacie, a wartościowe materiały edukacyjne nt. bezpieczeństwa w Internecie dla dzieci i młodzieży.

Mimo pandemii i nauki zdalnej luty w klasach 4-8 był miesiącem, który obfitował w wydarzenia związane z Dniem Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone co roku w lutym. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

W obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole zaangażowali się pedagodzy i psycholog szkolny, nauczyciele: informatyki, techniki, plastyki, języka polskiego oraz wychowawcy klas 1-3. Poniżej przedstawiamy podjęte przez nas działania:

  1. Na stronie internetowej naszej szkoły zostały opublikowane artykuły dotyczące Dnia Bezpiecznego Internetu wraz z materiałami do pobrania dla uczniów i rodziców/opiekunów.
  2. Dla uczniów – w klasach 1-3 przeprowadzono lekcje profilaktyczne na podstawie materiałów Fundacji Poza Schematami „Rysia i Tolek NA CYBERZACHODZIE”. Uczniowie podczas zajęć mieli za zadanie wykonać własny awatar (praca plastyczna) oraz wyprowadzić zagubione dzieci
    z labiryntu i połączyć cyberprzestępców z zagrożeniami, które ze sobą niosą (karty pracy). Dla klas 4-8 zorganizowano lekcje z wykorzystaniem elementów kampanii „Bądź z innej bajki”. W ramach tych lekcji przeprowadzono konkurs – quiz na quizzes, pt. „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Quiz ten miał na celu nie tylko sprawdzić wiedzę uczniów, ale także poszerzyć ją o dodatkowe informacje. Ponadto, za pomocą dziennika elektronicznego Librus uczniowie otrzymali materiały nt. bezpieczeństwa w sieci, w tym wartościową prezentację przygotowaną w Prezi.
  3. Dla rodziców/opiekunów – rodzice i opiekunowie otrzymali materiały dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci oraz prezentację przygotowaną przez pedagoga z głosowym omówieniem broszur
    i podcastów z kampanii „Bądź z innej bajki”. W prezentacji nawiązano do realizowanych z dziećmi lekcji i zachęcono do zapoznania się z podcastami/broszurami pogłębiającymi temat bezpieczeństwa w Internecie.
  4. W obchody DBI zaangażowali się także nauczyciele informatyki, techniki, plastyki, języka polskiego oraz wychowawcy kl. 1-3. Co działo się w ramach tych lekcji?

Na lekcjach informatyki:

  • uczniowie kl. 4, 5 i 6 przygotowywali plakaty i prezentacje związane z Dniem Bezpiecznego Internetu i bezpieczeństwem w sieci;
  • uczniowie kl. 7 i 8 mieli za zadnie przygotować stronę internetową związaną z DBI;

Na lekcjach techniki klasy 8 wykonywały plakaty ręczne i komputerowe oraz prezentacje na temat DBI.

W ramach dodatkowego zadania z języka polskiego uczniowie kl.  4, 5 i 6 przeprowadzali ze swoimi rodzicami wywiad nt. Internetu i bezpieczeństwa w sieci. Pytali, m.in. o to, jakie możliwości daje młodemu człowiekowi Internet, czy w wirtualnym świecie można czuć się bezpiecznie, co robić, aby zapewnić sobie ochronę w sieci i czy dzień bez Internetu to dzień stracony?

W ramach plastyki uczniowie tworzyli rysunki i plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Wychowawcy kl. 1-3 również przygotowywali wspólnie z uczniami plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Młodsze dzieci, w ramach lekcji informatyki rozmawiały na temat bezpieczeństwa w sieci, przygotowywały plakaty, prezentacje, rozwiązywały krzyżówki oraz miały okazję zagrać w gry dostępne na stronie sieciaki.pl.

Ponadto, na korytarzach, zarówno w Szkole Podstawowej w Modlnicy, jak i w szkole filialnej
w Modlniczce zawieszono gazetki tematyczne dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Miesiąc luty był wyjątkowo długi w naszej szkole, gdyż obfitował w szereg ważnych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Zwłaszcza w dobie nauczania zdalnego warto było kompleksowo, przypomnieć uczniom o zagrożeniach, ale też dużych możliwościach Internetu. Miejmy nadzieję, że wszyscy, zarówno my dorośli, jak i dzieci zapamiętamy, że lepszy Internet
w dużej mierze zależy od nas! Na koniec zapraszamy ponownie do przeczytania i obejrzenia materiałów przygotowanych w ramach DBI, a także do obejrzenia filmu podsumowującego te wyjątkowe dni.

Linki:

Materiały dla rodziców/opiekunów:
Artykuł: LINK

Prezentacja: KLIK

Materiały dla uczniów:
Artykuł: LINK
Prezentacja: KLIK

Zachęcamy też do zagrania w quiz: BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE – KLIK

Film/prezentacja podsumowująca Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy: LINK

Katarzyna Blak-Filus
Ewelina Polak-Janik
Kinga Tokarska

Komentarz do “Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy!

Komentarze zablokowane.

Skip to content