Dzień Bezpiecznego Internetu

Drodzy Uczniowie,
W najbliższym czasie, dokładnie 9 lutego (wtorek), będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.

Jak sama nazwa wskazuje, celem tego święta jest uwrażliwienie, zwłaszcza Was – dzieci i młodzieży na niebezpieczeństwa, które mogą Was spotkać podczas korzystania z internetu.Dzisiaj, chyba już nikt z Was nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sieci. Większość z Was ma możliwość korzystania z telefonu, komputera czy tableta przynajmniej raz w tygodniu. Wiemy, że są także takie osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez dostępu do sieci. Nie ma w tym nic dziwnego, bo internet „wciąga” oferując swoim użytkownikom rozrywkę, informacje, wiedzę, ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, kontakt ze znajomymi, zakupy i wiele, wiele innych atrakcji, których moglibyśmy wymienić jeszcze sporo. Dzisiaj doceniamy internet za coś jeszcze. W dobie pandemii to właśnie możliwość bycia online umożliwia nam edukację zdalną. Jak sami widzicie internet ma wiele plusów i niesie ze sobą sporo korzyści, jednak trzeba być czujnym i uważać na swoje bezpieczeństwo. Korzystając na co dzień z sieci większość z Was nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które mogą na Was czyhać. Czujecie się bezpieczni spędzając czas w domu, a ekran komputera, telefonu czy tabletu nie wydaje się Wam groźny. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego. W wirtualnym świecie możecie spotkać wiele zagrożeń, które trzeba znać i być na nie uwrażliwionym. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej powszechnym zagrożeniom w sieci, które dotykają dzieci i młodzież.

  • FAŁSZYWA TOŻSAMOŚĆ I NIEBEZPIECZNE KONTAKTY – w internecie każdy może być tym, kim chce. Wiele osób nie mających dobrych zamiarów wykorzystuje naiwność dzieci i młodzieży, w celu osiągnięcia własnych korzyści. Osoby, które grasują w sieci pod „przykrywką” są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą wyrządzić Wam ogromną krzywdę. Pamiętajcie o tym, kiedy poznacie w sieci miłą i sympatyczną osobę w Waszym wieku, gdyż tak naprawdę nie wiecie, kto siedzi po drugiej stronie. 
  • HEJT- w internecie można spotkać osoby, którym radość sprawia wyrządzanie innym przykrości. W tym celu aktywnie udzielają się na forach internetowych, mediach społecznościowych czy komentują zdjęcia, oczywiście w negatywny sposób. Wszystko po to, aby Was zdenerwować, obrazić i sprawić przykrość. 
  • UTRATA PRYWATNOŚCI – w świecie wirtualnym również grasują złodzieje. Są to złodzieje danych, którzy w różny sposób próbują zdobyć nazwiska, adresy, hasła dostępu, dzięki którym mogą się dostać, np. na konto Waszych rodziców, gdzie trzymane są oszczędności.
  • UZALEŻNIENIE  – siecioholizm to uzależnienie od internetu, które bardzo ogólnie polega na nadużywaniu dostępu do internetu. Wielogodzinne, niekontrolowane korzystanie z sieci wywołuje szereg nieprzyjemnych uczuć, które mogą prowadzić do utraty relacji z bliskimi, obniżenia ocen szkolnych, a nawet chorób. Trzeba być czujnym, bo zbyt długie bycie online może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia
    i życia.

Wiedząc, co może Wam grozić pamiętajcie o kilku bardzo ważnych zasadach:

  1. Nigdy nie rozmawiajcie z osobami, których nie znacie, gdyż nie wiadomo kim są naprawdę. W internecie zwykle używa się nicka, a więc wymyślonej nazwy pod którą może kryć się osoba, która niekoniecznie ma wobec Was uczciwe zamiary.
  2. Nie podawajcie swojego adresu, numeru telefonu, informacji na temat swojej rodziny osobom, których nie znacie osobiście. Pamiętajcie także, aby nigdy i pod żadnym pretekstem nie wysyłać swoich zdjęć osobom poznanym w sieci. 
  3. Bądźcie ostrożni, kiedy ktoś jest dla Was bardzo miły i proponuje spotkanie. Nie umawiajcie się z osobami poznanymi przez internet, ale zgłoście tego typu sytuację swoim rodzicom lub komuś dorosłemu, komu ufacie.
  4. Nie odpowiadajcie na zaczepki w internecie, obraźliwe komentarze, brzydkie słowa kierowane pod Waszym adresem. Zapiszcie je jako dowód i zgłoście sprawę dorosłemu. Hejt w internecie to przestępstwo i należy z nim walczyć.  
  5. Dbajcie o swój wolny czas, który powinniście spędzać aktywnie i różnorodnie, nie tylko przed szklanym ekranem (zwłaszcza teraz, kiedy Wasze lekcje są online). Pamiętajcie, że internet może uzależnić, a wyjście z uzależnienia jest bardzo trudne. 
  6. O wszystkich niepokojących sytuacjach informujcie Waszych rodziców. Każda sytuacja, która w jakiś sposób Was zaniepokoi wymaga omówienia z osobą dorosłą.

Dodatkowo zachęcamy Was do zapoznania się z materiałami dołączonymi do artykułu, w których najdziecie wiele cennych informacji na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Co dokładnie?

  • Razem w sieci z Plikiem i Folderem – złote rady dotyczące rozsądnego korzystania z sieci.
  • dbaj o fejs – przewodnik dla młodzieży stworzony z myślą o użytkownikach Facebooka, którzy w szybki i prosty sposób chcieliby dowiedzieć się jak odpowiednio do swoich potrzeb dostosować ustawienia prywatności na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie.
  • Do the check – wiele cennych informacji na temat bezpiecznego korzystania z Facebooka.
  • FOMO – “FEAR OF MISSING OUT”, czyli strach przed pominięciem „czegoś ważnego”. Jest to zjawisko powiązane z popularnością mediów społecznościowych i potrzebą bycia stale na bieżąco. Jak sobie z nim radzić? Zobaczcie 😊
  • Zastanów się zanim udostępnisz – porady Facebooka i MediaSmarts na temat bezpiecznego i mądrego udostępniania swoich pomysłów, opinii, zdjęć czy filmów.
  • Aplikacje mobilne – szare komórki Twojej komórki – wszystko, co powinniście wiedzieć o aplikacjach mobilnych plus porady dotyczące bezpiecznego używania aplikacji.
  • Radzenie sobie z cyberprzemocą – jak reagować w sytuacji spotkania się z  cyberprzemocą.

Pamiętajcie także, że w każdej sytuacji zagrożenia możecie liczyć na swoich nauczycieli, a także na pedagoga i psychologa szkolnego. Jesteśmy dla Was zarówno w szkole, jak i online, więc zawsze możecie znaleźć sposób, aby do nas dotrzeć. Tymczasem zapraszamy Was do lektury, a w razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Prezentacja z okazji DBI 2021

Pozdrawiamy Was ciepło! 😊

Ewelina Polak-Janik
Kinga Tokarska
Katarzyna Blak-Filus

Komentarz do “Dzień Bezpiecznego Internetu

Komentarze zablokowane.

Skip to content