Eko Odkrywcy

Miło nam poinformować, że uczniowie klas 1-3 oraz Oddziałów Przedszkolnych w Modlnicy zakończyli realizację projektu ekologicznego EKO ODKRYWCY, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Wielka Wieś.

Wydarzeniem wieńczącym projekt był zorganizowany w dniu 19 października PIKNIK EKOLOGICZNY, podczas którego wyłoniono zwycięzców konkursu EKOMODA. Uczniowie zaprezentowali się w twórczych, ekologicznych kreacjach, wykonanych z różnych materiałów przeznaczonych do recyklingu. Rodzice przygotowali dla uczniów smaczne i zdrowe ekoprzekąski. Ponadto dzieci świetnie się bawiły podczas rozwiązywania zagadek i quizów o tematyce ekologicznej, grały w Ekomemory oraz Bystre Oczko. Największą atrakcją tego dnia okazało się samodzielne przygotowywanie mas plastycznych i zabawa nimi.
W minionych miesiącach, w ramach projektu odbyły się między innymi ciekawe warsztaty przyrodnicze zorganizowane przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych. Z kolei pod okiem pracowników Szkółki Drzew i Krzewów dokonano nasadzeń w ogródku szkolnym: dzieci założyły łąkę kwiatową, poznały także zasady uprawy roślin. Zrealizowano cykl zajęć z pszczelarzem, a w szkolnym ogrodzie powstała edukacyjna ścieżka dydaktyczna.
Podczas Tygodnia powietrza uczniowie poznawali jego właściwości. Za pomocą prostych eksperymentów doświadczali co to jest powietrze, w jaki sposób może ono ulec zanieczyszczeniu oraz przedstawiali swoje pomysły na jego ochronę.
W kolejnym tygodniu uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawych pokazach i warsztatach chemicznych, podczas których dowiedzieli się jakie są właściwości wody i co można zrobić z jej wykorzystaniem oraz jak bardzo jest dla nas cenna.
Eko Odkrywcy obchodzili również Tydzień segregacji odpadów. Przeprowadzone zostały warsztaty na temat gospodarowania odpadami. Dodatkowo klasy 1-3 odwiedziły Ekospalarnię w Nowej Hucie.
Odbyła się również Eko-wywiadówka z rodzicami, podczas której ekodoradcy z Urzędu Gminy Wielka Wieś poruszyli tematykę dotyczącą sposobów ochrony bioróżnorodności, powietrza i działań ekologicznych.
Projekt dobiegł końca, jednak mamy nadzieję, że od teraz nasi Młodzi Ekolodzy będą zarażać swoją wiedzą i pasją, a Ziemia będzie czysta i zadbana!

Skip to content