29 maja uczniowie z klasy 4A oraz 4B wyruszyli w niezwykłą literacko-teatralną podróż. Tego dnia zamieniliśmy szkolne ławki na widownię krakowskiego Teatru Groteska, by wspólnie przenieść się do fascynującego świata wykreowanego przez Marka Twaina, uczestnicząc w spektaklu „Przygody Tomka Sawyera”.
Sztuka zachwyciła nas od pierwszych minut. Nasi czwartoklasiści byli pod wrażeniem strony wizualnej widowiska - z ogromnym uznaniem wypowiadali się o przepięknej scenografii, kostiumach, które doskonale oddawały klimat amerykańskiego Południa. Ciekawa plastyka, porywające piosenki i doskonały ruch sceniczny sprawiły, że spektakl oglądało się
z zapartym tchem. Co prawda, w kuluarowych rozmowach po przedstawieniu znaleźli się i tacy uczniowie, dla których inscenizacja momentami zbyt mocno zbliżała się do formy musicalu,
a muzyczne fragmenty nie do końca przypadły im do gustu. Jednakże to bardzo cenna obserwacja. Dowodzi ona bowiem, że nasi wychowankowie stają się świadomymi odbiorcami kultury - nie przyjmują sztuki bezkrytycznie, ale potrafią wyrazić własne zdanie i aktywnie kształtują swój indywidualny gust artystyczny. Wyjście do teatru to zatem coś więcej niż tylko wspaniała rozrywka. Dla naszych uczniów była to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy
o formach scenicznych oraz rozwijania wrażliwości estetycznej. Podążając za pełnymi zwrotów akcji losami niesfornego Tomka, wspólnie uświadomiliśmy sobie także piękną, ponadczasową prawdę - wartości takie jak rodzina, przyjaźń, lojalność i miłość były, są i zawsze pozostaną najważniejsze.
Do szkoły wróciliśmy w fantastycznych humorach - uśmiechnięci, pełni artystycznych wrażeń i z głowami pełnymi nowych inspiracji. To był wyjątkowy piątek, a do Teatru Groteska z pewnością jeszcze nie raz wrócimy!