W piątek, 22 maja, uczniowie klas 7, na zaproszenie taty jednego z naszych uczniów – Pana Mirosława Firsta – uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Sądu Okręgowego w Krakowie z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Celem wizyty było przybliżenie młodzieży funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz zapoznanie jej z zawodami prawniczymi. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali ciekawej prezentacji dotyczącej pracy sądu i zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Poznali również różne zawody prawnicze – sędziego, prokuratora, adwokata i radcy prawnego – oraz ścieżki edukacyjne prowadzące do ich wykonywania. Następnie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w symulacji rozprawy sądowej, dzięki której mogli wcielić się w role sędziego, adwokata, prokuratora czy świadków i lepiej zrozumieć przebieg procesu sądowego. Na zakończenie wycieczki mieliśmy możliwość zwiedzenia sądu oraz spotkania z prezesem sądu, który opowiedział o swojej pracy. Wycieczka była bardzo ciekawym i wartościowym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom zdobyć nową wiedzę oraz spojrzeć z bliska na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

Serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi Firstowi za zaproszenie na Dzień Wymiaru Sprawiedliwości, opiekę na terenie sądu oraz zorganizowanie wyjątkowej niespodzianki w postaci symulacji rozprawy sądowej.