Jak oddychać prawidłowo? Proste ćwiczenia.

Wszystkie poniższe ćwiczenia mogą wykonywać dzieci bez przeciwwskazań laryngologicznych dotyczących oddychania nosem.

Instrukcja dla dziecka:

– Unieś język (pozycja wertykalno-horyzontalna- szeroki język uniesiony do podniebienia twardego), zamknij zęby ale nie zaciskaj ich, domknij wargi, oddychaj nosem.

Istotne są ustalenia z dzieckiem dotyczące sposobu kontroli oddychania i pozycji języka w ciągu dnia,na przykład podczas słuchania muzyki, czytania książki,oglądania telewizji.

– Rysujemy na piórniku, na lustrze, na obudowie komputera czerwoną strzałkę, która ma przypominać o wzniesieniu języka do podniebienia twardego;

– Ustawiamy wibrację w telefonie komórkowym, np. o pełnych godzinach co będzie sygnałem przypominającym o konieczności wzniesienia przez dziecko języka;

-Trzymanie płynu w ustach i połykanie go na polecenie (dziecko oddycha nosem, a w zamkniętej jamie ustnej jest płyn), w tym czasie przez 1-2 minuty np. czytamy dziecku fragment książki.

W przypadku potwierdzenia badaniem laryngologicznym strukturalnej niemożliwości oddychania nosem przez dziecko, proponuję wykonać następujące ćwiczenia oddechowe:

– dmuchanie baniek mydlanych w konfiguracji : długo – krótko – długo;

– wąchanie kwiatów, kolorowych mydełek, delikatnych przypraw;

– dmuchanie na małe elementy zawieszone na nitkach;

– zdmuchiwanie kawałków papieru, piórek z dłoni.

Bardzo proszę wykonywać ćwiczenia z dzieckiem kilka razy dziennie.

OPRACOWANIE:
Agnieszka Wytrwał – neurologopeda, terapeuta zajęciowy

Źródło:
D. Pluta - Wojciechowska, Dyslalia obwodowa. Diagnoza i terapia logopedyczna wybranych form zaburzeń, Wydawnictwo Ergo - Sum, Bytom 2019.

Skip to content