Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Jego przesłaniem jest aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia, włączanie ich w różne aktywności na równi z innymi osobami. Celem obchodów tego dnia w naszej szkole było przybliżenie uczniom problemów osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej oraz pomoc we włączaniu tej grupy społecznej w aktywne życie. Uważamy, że temat ten powinien być przypomniany szczególnie w tym dniu. Dlatego problemy osób niepełnosprawnych były omawiane z uczniami na zajęciach, w czasie których czytaliśmy opowiadania nawiązujące do tematu, dzieci malowały przygotowane obrazki, a następnie wykonaliśmy gazetkę na korytarzu szkolnym. Uczniowie starszych klas przygotowali prezentację mówiącą o różnych formach niepełnosprawności, a także oglądali film pt. „Oskar i Pani Róża“ oraz „Cudowny chłopak“.
Obchody Dnia 3 grudnia są również okazją do zwiększenia świadomości o korzyściach płynących z integracji z osobami z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Każdy chce być możliwie samodzielny, radzić sobie w codziennym życiu, być częścią społeczeństwa, a osoby z niepełnosprawnościami nie są tu wyjątkiem.
Zwróciliśmy uwagę na to, że niepełnosprawność nie musi ograniczać, a my powinniśmy pamiętać o tym przez cały rok. To święto, to dobra okazja, by powiedzieć wyraźnie o integracji, bo społeczeństwo tworzymy my wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, wykształcenia czy sprawności.

Skip to content