Międzynarodowy Dzień Rodziny

Międzynarodowy Dzień Rodziny to święto obchodzone 15 maja. Dzień został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku, natomiast pierwszy Dzień Rodzin obchodzono już w 1984 roku.

Święto ma zwrócić uwagę na problemy, z jakimi boryka się rodzina, a także przypomnieć o tym, że rodzina to podstawowa grupa społeczna od której wiele zależy. Ponadto Międzynarodowy Dzień Rodziny ma uświadomić wszystkim, że rodzina nie może być pomijana, zarówno przez nas samych, jak i przez władzę, która poprzez swoje działania ma na nią realny wpływ. Pamiętajmy, że to, co ważne, mamy na wyciągnięcie ręki i powinniśmy o to zadbać.

Rodzina jest potrzebna każdemu z nas, ponieważ wszyscy chcemy czuć się bezwarunkowo kochani, bezpieczni i rozumiani. Rodzina jest podstawową komórką społeczeństwa. Wiele dziedzin nauki poddało problematykę rodziny badaniom i próbom scharakteryzowania tego zagadnienia. Rozważając kwestię jej definicji  warto zwrócić uwagę na pojmowanie rodziny jako systemu. Wedle tej koncepcji członkowie rodziny są systemem, który tworzą poprzez powstające pomiędzy nimi reakcje. Jedna część rodziny wpływa na inną, a jakakolwiek zmiana nie zostaje obojętna dla całości systemu. Rodzina postrzegana jest jako pewnego rodzaju całość, w której działanie każdego członka ma wpływ na jej funkcjonowanie. Na całość systemu rodziny składają się poszczególne podsystemy – podsystem – rodzice, podsystem – dzieci, podsystem – dziadkowie, itp. W podejściu tym bardzo istotna jest relacja małżeńska, ponieważ to ona ma ogromny wpływ na funkcjonowanie systemu rodzinnego. Daje początek rodzinie, ma charakter prototypowy dla dziecka i wyznacza cele oraz obowiązki panujące w systemie.

Rodzina w znacznym stopniu warunkuje ogólny rozwój dziecka, dlatego tak ważna jest m.in. komunikacja z dziećmi – o czym mieli Państwo możliwość przeczytać we wpisie: „Komunikacja w rodzinie” (https://www.spmodlnica.pl/komunikacja-w-rodzinie/). Rodzina jest pierwszym środowiskiem dziecka, w którym uczy się ono relacji międzyludzkich.  Prawidłowa komunikacja z dzieckiem oraz akceptująca postawa rodziców sprzyja kształtowaniu się trwałej więzi emocjonalnej oraz umiejętności wyrażania emocji i uczuć. To właśnie w rodzinie dziecko powinno czuć bezgraniczne wsparcie i akceptację. Rodzina tworzy swoją niepowtarzalną historię, co również wpływa na poczucie przynależności do niej. Aby móc ją tworzyć warto pamiętać, by poświęcać jej przede wszystkim czas. W dzisiejszym świecie mamy go coraz mniej. Natłok pracy i obowiązków powoduje, że łatwo jest o tym zapomnieć. Jednak budowanie dobrych relacji rodzinnych to bardzo opłacalna inwestycja.

Dlatego też w dniu dzisiejszym warto na chwilę się zatrzymać, otworzyć szeroko oczy i spojrzeć nimi na naszych bliskich. To oni są tymi, dzięki którym możemy być tym, kim jesteśmy. Bądźmy wdzięczni za to, co mamy i nie bójmy się okazywać naszym najbliższym swoich uczuć. Dzisiaj jest dobry moment, aby usłyszeli od nas życzliwe słowo, otrzymali wsparcie, jeśli takiego potrzebują, a także dostali od nas zwyczajny czas. Bo to właśnie czas poświęcony na szczerą rozmowę jest fundamentem i budulcem bliskich relacji. Nie zapominajmy o tym na co dzień i starajmy się każdego dnia znaleźć go na pielęgnowanie relacji w naszych rodzinach.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji załączonej do artykułu, która ukazuję istotę Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Międzynarodowy Dzień Rodziny

Ewelina Polak-Janik

Kinga Tokarska

Skip to content