Czas nauki online wydłuża się, nasze zasoby osobiste powoli zaczynają się wyczerpywać, zatem skąd brać motywację do wypełniania obowiązków szkolnych? Skąd brać energię do wykonywania różnych aktywności pozaszkolnych?
„Co zrobić, żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce?” Chyba każdy z nas choć raz w życiu zadał sobie to pytanie. Aby znaleźć na nie odpowiedź na początku musimy zastanowić się co to jest motywacja. Termin „motywacja” w psychologii służy do opisu mechanizmów odpowiedzialnych za uruchomienie, ukierunkowanie, podtrzymanie i zakończenie danego działania. Motywacja jest więc gotowością do wykonywania jakiejś czynności lub aktywności. Możemy wyróżnić dwa rodzaje motywacji: motywację zewnętrzną i motywację wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna polega na podejmowanie działań po to, by osiągnąć coś innego. Inaczej, podejmujemy działanie, by zdobyć jakąś nagrodę. Motywacja wewnętrzna związana jest z przyjemnością z samego działania, a nie z nagrodą, którą dostaniemy po zakończeniu czynności. Inaczej, podejmujemy działanie ze względu na przyjemność z samego działania.
Poniżej znajdziecie kilka wskazówek w jaki sposób zmotywować się do nauki i innych obowiązków.
Motywacja jest nam potrzebna każdego dnia do realizacji obowiązków i wszystkich zaplanowanych działań, dlatego warto planować – tworzyć plan dnia, w którym zawarte będą wszystkie obowiązki. O tym mogliście już przeczytać we wpisie „Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne – plan samoopieki i plan dnia”. Tworzenie planu dnia związane jest ze zdaniem sobie sprawy z tego, co i dlaczego mamy zrobić. Pozwoli to na ukierunkowanie działań i pomoże dotrzeć do podstawowych potrzeb. Uświadomienie i sprecyzowanie celu pomoże w znalezieniu w sobie motywacji do działania.
Planowanie wiąże się z tzw. „deadlinem”. Wyznaczanie nieprzekraczalnego terminu realizacji jakiegoś zadania będzie kluczowe. Dlaczego? Ponieważ spędzając całe dnie w domu możemy mieć poczucie, że mamy dużo czasu, że ciągle jest do zrobienia coś innego. W efekcie może okazać się, że brakło czasu na wykonanie tego, co leży w naszych obowiązkach.
Zasada 5 minut. „Za chwilę to zrobię”- na pewno większość z nas myślała kiedyś o czymś co ma zrobić, ale „teraz mi się nie chce, zrobię to /za chwilę po południu/ wieczorem/ jutro”. Chodzi tutaj o nieodkładanie działania na później. Najważniejsze, aby w ciągu najbliższych 5 minut zacząć działać. Wymówki to największa przeszkoda na drodze do osiągnięcia celu.
Zapisywanie swoich celów będzie pełniło funkcję przypomnienia. Warto zapisywać lub nawet narysować to, co chcemy osiągnąć, a kartkę umieścić w widocznym miejscu. Dzięki temu na pewno nie zapomnimy tego, do czego dążymy.
Koncentracja. Ważne jest usunięcie wszystkich rzeczy, które mogą nas dekoncentrować podczas wykonywania jakiegoś zadania. Często podczas nauki lub wykonywania innych czynności mamy tendencje do rozpraszania się. Na przykład czytamy książkę, ale koleżanka właśnie napisała na Messengerze największą nowinkę, więc odpisujemy, czytamy dalej kilka zdań – znów dźwięk Messengera, odpisujemy, czytamy kilka zdań… itd. W efekcie czytamy podręcznik przez godzinę, ale ilość przeczytanych stron jest niewielka, a do tego mało pamiętamy o czym czytaliśmy.
Mniejsze części. Mając do nauki sporą ilość materiału dobrze jest podzielić go na kilka części, a pomiędzy nimi robić krótkie przerwy. Nasz mózg potrzebuje odpoczynku, by móc utrzymywać optymalny poziom koncentracji. Dzielenie materiału na mniejsze partie pozwoli mieć poczucie, że robimy postępy, co będzie dodatkową motywacją.
Nagroda. Warto zaplanować jakąś przyjemność po zakończeniu pracy. Nauka online to dla nas wszystkich nowe wyzwanie. Wymaga skupienia, motywacji i samodzielnego mobilizowania się do pracy. Dlatego dobrze jest zaplanować jakaś małą nagrodę po wykonaniu wszystkich zadań zaplanowanych na dany dzień. Nie musi to być nic dużego, może to być zrobienie czegoś, co się lubi.
Podsumowaniem artykułu jest infografika przygotowana przez panią Ewelinę Polak-Janik. Możecie ją pobrać, wydrukować i powiesić nad łóżkiem. Zapraszam Was do korzystania z podanych przez nas wskazówek, ale także znalezienia własnego sposobu motywowania się.
Kinga Tokarska
Źródło: Strelau, J. (red). (2004). Psychologia. Podręcznik akademicki. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, t. 2.