Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzień został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, aby dostrzec osoby dotknięte autyzmem i ich najbliższych, którzy często czują się dyskryminowani i odizolowani przez społeczeństwo.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. Oznacza to, że w Polsce żyje około 400 tysięcy osób z autyzmem. Z kolei z badania CBOS wynika, że o autyzmie słyszało 83 proc. Polaków. 22 proc. twierdzi, że autyzmem dotknięty jest ktoś wśród znajomych, 9 proc. zetknęło się z nim wśród członków rodziny, a 1 proc. deklaruje, że autyzm ma ich dziecko. Większość osób badanych była w stanie wskazać zachowania związane z autyzmem (jedynie 14 proc. nie było w stanie podać żadnych), jednak trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy wymieniali cechy typowe dla autyzmu, myląc to zaburzenie z innymi niepełnosprawnościami.
Autyzm do tej pory jest jeszcze tajemniczym zaburzeniem, którego wiele osób zupełnie nie rozumie. U jego podstaw leży nieprawidłowa praca mózgu. W związku z tym osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata czy rozumieniem relacji społecznych. W zupełnie inny sposób odbierają wrażenia zmysłowe, np. dla niektórych osób z autyzmem śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. I to nie jest ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata, ale po prostu inne i potrzebuje naszego zrozumienia.
Bądźmy świadomi, że ludzie z autyzmem żyją wokół nas i pragną być traktowani z szacunkiem i wyrozumiałością. Autyzm trzeba poznać i zrozumieć, aby osobom, które są nim dotknięte żyło się z nami lepiej.
Kolorem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą uczcić ten dzień do ubrania się na niebiesko i przesłania nam swojego zdjęcia, które opublikujemy na Facebooku naszej szkoły oraz pod tym artykułem. Liczymy na Waszą kreatywność, ponieważ na zdjęciu nie możecie pokazać swoje twarzy ? Pokażmy, że mimo odległości jesteśmy razem.
Więcej na temat autyzmu można dowiedzieć się z naszej prezentacji do obejrzenia której wszystkich zachęcamy.

Prezentacja

Ewelina Polak-Janik
Kinga Tokarska
Karolina Stojowska

Artykuł powstał w oparciu o następujące źródła:
https://www.polskananiebiesko.pl/
https://dziecisawazne.pl/swiatowy-dzien-wiedzy-na-temat-autyzmu/
https://nipip.pl/dzien-swiadomosci-autyzmu/

Skip to content