Święta w czasie pandemii

Obecna sytuacja sprawia, że obchodzenie Świąt Wielkiej Nocy będzie wyglądało inaczej niż zwykle. Klimat Świąt tworzymy jednak my sami. Ważne jest nasze nastawienie oraz relacje, jakie mamy z bliskimi, nawet te na odległość.

Jak zatem sprawić, aby mimo niezwykłej sytuacji nadchodząca Wielkanoc była naprawdę wyjątkowa?
Sam fakt obchodzenia Świąt Wielkanocnych w czasie pandemii czyni je nadzwyczajnymi. Według zaleceń musimy przebywać tylko w swoim domu, nie możemy spotkać się z rodziną i przyjaciółmi (nawet w Lany Poniedziałek!), nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach, nawet nie możemy iść z koszyczkiem na święcenie pokarmów.
W rezultacie będziemy odczuwać różnego rodzaju emocje, brak sił i chęci do świątecznych przygotowań. Możemy mieć ochotę na odpuszczenie tych wszystkich zwyczajów związanych ze świąteczną tradycją, a pojawiająca się w sercach pustka może spowodować odbieranie Świąt w sposób negatywny.
Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych, aby mimo wszystko były udane?

  • Przede wszystkim ustalmy priorytety – zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze w związku z nadchodzącymi Świętami.
  • Zaplanujmy każdy dzień w Wielkim Tygodniu – nie narzucajmy sobie ogólnych postanowień (np. posprzątam cały dom), skupmy się na małych konkretach (np. posprzątam szufladę w biurku, której już dawno nie porządkowałem/am). Nie wyznaczajmy sobie zbyt wielu zadań do zrealizowania, którym nie będziemy mogli sprostać.
  • W czasie Świąt zadbajmy o odpowiedni, odświętny ubiór – przyczyni się to do lepszego samopoczucia i nada sytuacji wyjątkowości. W świąteczne dni wybierzmy coś, w czym czujemy się dobrze, ale i elegancko.
  • I najważniejsze – uśmiechajmy się i bądźmy życzliwi. Czas z domownikami, wypieki, rodzinne rozmowy, także te online, to powody do uśmiechu i radości.

Co możemy robić?
Dobrym pomysłem na poczucie atmosfery Świąt może być przygotowanie własnoręcznych ozdób. Czas spędzany w domu to także doskonała okazja na przeczytanie wartościowej książki, obejrzenie starych, rodzinnych zdjęć, zagranie w planszówki lub wspólne oglądanie filmów. Nasze propozycje bajek i filmów dla całej rodziny do pobrania w załączniku.
To tylko niektóre z wielu przykładów na spędzenie świątecznego czasu w domu, ale to właśnie dzięki tym małym rzeczom tegoroczne Święta mogą okazać się niezwykłe.
Pamiętajmy, czas Świąt to czas dla relacji – z samym sobą i najbliższymi. Spędzając go w gronie domowników warto odpocząć od Internetu, chyba, że będzie on służył do komunikacji z rodziną i skupić się przede na rozmowie, byciu tu i teraz i wdzięczności za wszystko, co mamy.

Filmy i bajki dla całej rodziny

Ewelina Polak-Janik
Kinga Tokarska

Skip to content