Za nami kolejny już Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak było w tym roku? Zapraszamy do relacji!

Jak co roku, w lutym obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku kartka z kalendarza pokazała, że jest to dzień 8 lutego.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu pedagodzy we współpracy z nauczycielami informatyki, techniki i plastyki oraz wychowawcami przygotowali kilka wydarzeń dla społeczności szkolnej i rodziców.

Dla uczniów przeprowadziliśmy lekcje profilaktyczne. Dla klas 1-3 lekcje opracowane zostały na podstawie materiałów kampanii „Bądź z innej bajki”. Uczniowie najmłodszych klas rozmawiali o ulubionych bajkach, obejrzeli znane im bajki w nowej odsłonie. Poznali pojęcia patostremów, groomingu, cyberprzemocy i zjawiska fomo. W ramach pracy plastycznej uczniowie mieli za zadanie wykonać rysunek do bajki, która podobała im się najbardziej. Dla klas 4-8 zorganizowane zostały lekcje profilaktyczne w oparciu o kurs i materiały pt. „Nie dla hejtu”. Lekcje w klasach 4 odbyły się stacjonarnie, natomiast w klasach 5-8, tak jak w zeszłym roku, zdalnie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, dowiedzieli się, jak reagować będąc ofiarą hejtu, jak reagować jako świadek hejtu, a także dowiedzieli się, jakie są konsekwencje i co grozi za hejtowanie w sieci. Stworzyli wspólnie katalog zasad antyjetowych oraz dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Ponadto, uczniowie kl. 4-8 otrzymali za pomocą portalu Librus materiały nt. bezpieczeństwa w sieci, krótką informację o Dniu Bezpiecznego Internetu i czekających ich konkursach, ulotkę z zasadami bezpiecznego zachowania w sieci przygotowaną przez uczniów – naszych absolwentów oraz link do quizu na quizzes pt. „Dzień Bezpiecznego Internetu”.  Quiz ten miał na celu nie tylko sprawdzić wiedzę uczniów, ale także ją poszerzyć, gdyż zawierał informacje uzupełniające. Dla klas 4-8 zostały zorganizowane dwa konkursy. W ramach plastyki – uczniowie mieli za zadanie wykonać komiks z hasłem przewodnim materiałów z nowej ery „Hejt? Hejtu nie promuję. Hejt banuję bo reaguję”. W ramach informatyki klasy 4-8 mogły stworzyć filmik/animację w Scratchu bądź z wykorzystaniem innych programów/mediów społecznościowych. Filmik/animacja powinna była wiązać się z hasłem „Internet bez hejtu” lub „Nie dla hejtu”. Na zwycięzców czekają już nagrody książkowe. Wyniki już wkrótce!

Z kolei rodzice i opiekunowie otrzymali materiały dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci, link do materiałów dla rodziców w ramach kampanii „Bądź z innej bajki” oraz prezentację z głosowym omówieniem przez pedagoga zagrożeń płynących z gier online. W prezentacji omówiono system PEGI (klasyfikacji gier) oraz poruszono alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu.

W obchody DBI zaangażowali się nauczyciele informatyki, techniki i plastyki oraz niektórzy wychowawcy. Na informatyce uczniowie kl. 5- 8 przygotowywali animacje w Scratchu na konkurs. Na plastyce tworzyli rysunki i komiksy. Na lekcjach techniki w klasach 4-6 uczniowie chętni przygotowali prezentacje i plakaty o Dniu Bezpiecznego Internetu.
Wychowawcy starszych klas w ramach lekcji wychowawczej wyświetlili uczniom film „Na zawsze”, a nawet w jednej z klas uczniowie sami przygotowali materiał i poprowadzili lekcję na temat niebezpieczeństw czyhających na młodych ludzi uzależnionych od Internetu.  Młodsze dzieci również w ramach informatyki rozmawiały na temat bezpieczeństwa w sieci, oglądały filmy edukacyjne, np. „Owce w sieci”. Klasy 3 wykonywały również plakaty o Dniu Bezpiecznego Internetu, najlepsze prace zostały wydrukowane i umieszczone w gablocie szkoły. Ponadto, na korytarzach szkoły zawieszono plakaty otrzymane w ramach pakietu „Lekcja z sieciakami”. Zobaczyć mogliśmy również gazetkę z pracami naszych uczniów, które zostały wykonane podczas lekcji techniki.

Miesiąc luty mimo mieszanej nauki – dla części stacjonarnie, dla części zdalnie był wyjątkowy w naszej szkole. W dobie nauczania zdalnego warto było kompleksowo, w ramach różnych przedmiotów oraz kanałów przekazywania informacji przypomnieć uczniom o zagrożeniach, ale też możliwościach Internetu. Miejmy nadzieję, że wszyscy – my dorośli i dzieci zapamiętamy, że lepszy Internet zależy od nas i mądrze z tego dobrodziejstwa będziemy korzystać!

Zapraszamy ponownie do przeczytania i obejrzenia materiałów przygotowanych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w roku szkolnym 2021/2022:

Materiały dla rodziców/opiekunów

Prezentacja dotycząca gier: KLIK

Kampania „Bądź z innej bajki”: KLIK

Materiały dla uczniów

Prezentacja: KLIK

Quizz: KLIK

Prezentacja podsumowująca DBI w naszej szkole: KLIK

 

Katarzyna Blak-Filus

 Ewelina Polak-Janik

Komentarz do “Za nami kolejny już Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak było w tym roku? Zapraszamy do relacji!

Komentarze zablokowane.

Skip to content