Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 za nami!

Jak co roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W całej Europie ten dzień świętuje się w pierwszy wtorek lutego, w tym roku był to 6 lutego.

Obchody tego szczególnego dnia mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu pedagodzy we współpracy z nauczycielami informatyki, techniki i plastyki, a także wychowawcy przygotowali kilka wydarzeń dla społeczności szkolnej i rodziców.

Dla uczniów przeprowadziliśmy lekcje profilaktyczne. W lutym i marcu we wszystkich klasach 1-3 oraz 4-8 odbyły się zajęcia pt. „Cyberzagrożenia” prowadzone przez pedagogów szkolnych. Uczniowie przypomnieli sobie czym są cyberzagrożenia, czym jest cyberprzemoc, jak bronić się przed cyberprzemocą, gdzie szukać pomocy, ale także usłyszeli, jakie konsekwencje może przynieść stosowanie przemocy w Internecie. W ramach obchodów tego szczególnego dnia, uczniowie klas 4-8 podczas lekcji informatyki, techniki i plastyki wykonywali piękne plakaty, które ozdobiły przewiązkę naszej szkoły i zostały nagrodzone bardzo dobrymi i celującymi ocenami z danego przedmiotu. Plakaty można podziwiać w galerii poniżej! Wiele z nich zaskakiwało nie tylko wartościowymi treściami, ale też formą wizualną przekazu!

Rodzice i opiekunowie otrzymali wiadomości z linkami do stron, gdzie mogli zwiększyć swoją wiedzę nt. bezpieczeństwa w Internecie:
– https://bezpiecznyinternet.edu.pl/
– https://www.saferinternet.pl/
Zachęcaliśmy również do:
– przeczytania artykułu dla rodziców pt. „Bezpieczny internet dla dziecka”:

Bezpieczny internet dla dziecka


– zarejestrowania się i wysłuchania webinarów:
https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html
– obejrzenia bardzo ciekawych filmów i wysłuchania podcastów przygotowanych przez
Fundację Dbam o mój zasięg: https://www.youtube.com/@EssawGdyni/videos

W obchody DBI zaangażowali się również wychowawcy, nauczycieli informatyki i techniki, którzy jak co roku również w ramach swoich lekcji poruszali tematykę bezpieczeństwa w Internecie. Miesiąc luty i marzec był pod względem bezpieczeństwa w sieci szczególny w naszej szkole. Miejmy nadzieję, że wszyscy – my dorośli i dzieci będziemy pamiętać o mądrym i rozważnym korzystaniu z Internetu na co dzień.

Katarzyna Blak-Filus, Ewelina Polak-Janik

Skip to content