Kilka słów o kreatywności

Drodzy Uczniowie,

Kreatywność to słowo, które w dzisiejszych czasach często pojawia się w różnych sytuacjach społecznych.

Używają go, m.in. pracodawcy podczas rozmów rekrutacyjnych czy nauczyciele podczas prowadzenia lekcji. Także my wszyscy, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, często rozwiązujemy nietypowe problemy dzięki kreatywnemu myśleniu i twórczemu podejściu. Kreatywność jest więc obecna w naszym życiu i pracy. Można powiedzieć nawet więcej – jest nie tylko obecna, ale bardzo przydatna i pożądana. Zwłaszcza w szkole, gdzie oryginalne pomysły są na wagę złota, a twórcze podejście do nauki może okazać się bardzo efektywne.

Dlaczego tak jest?

Twórcze myślenie to takie, które pozwala nam pokonywać bariery istniejące wyłącznie w naszej głowie. Dzięki kreatywności dużo łatwiej przychodzi nam rozwiązywanie problemów i odnajdywanie się w trudnych sytuacjach.

Kreatywność to taka umiejętność, którą nieustannie możemy kształtować i rozwijać. Systematyczność, w postaci codziennych treningów kreatywności może sprawić, że w naszej głowie pojawi się wiele nowych pomysłów, które pozwolą nam szybko rozwiązać dany problem czy poradzić sobie z trudnym zadaniem. Jedną z najważniejszych strategii kreatywnego myślenia jest szukanie wielu rozwiązań, nawet najbardziej absurdalnych, danego problemu. Innymi słowy wyszukujemy jak najwięcej rozwiązań i stosujemy je, aż przestaną być skuteczne. Dzięki temu w naszej głowie mogą pojawić się „genialne” pomysły, które zwykle wpadają nam do głowy w najmniej spodziewanym momencie. Nie zapominajmy także o dobrym humorze, który znacząco wpływa na naszą kreatywność i spontaniczne pomysły. Nie bójmy się nowości, zmiany, podejmowania wyzwań, które zawsze niosą ze sobą rozwój kreatywności. Bądźmy otwarci na nowe i łączmy je z tym, co już znamy.

Jak w sposób praktyczny możecie rozwijać swoją kreatywność?

  • Grajcie w gry (najlepiej planszowe), które rozwijają Wasze zainteresowania.
  • Rozwiązujcie różnego rodzaju zadania, które mają więcej niż jedno możliwe rozwiązanie.
  • Nie bójcie się zagadek logicznych, trudnych pytań.
  • Twórzcie i realizujcie swoje pasje.
  • Zapoznajcie się z fantastyczną prezentacją przygotowaną dla Was przez Weronikę Jankowską i podejmijcie wyzwanie biorąc udział w treningu kreatywności. Cytując słowa A. Einsteina pamiętajcie – logika zaprowadzi Was z punktu A do punktu B, natomiast wyobraźnia zaprowadzi Was wszędzie.

Kreatywność – prezentacja

Kreatywność – test

Ewelina Polak-Janik

Źródła:

Bukowiecki A., Sekrety kreatywnego myślenia, Wydawnictwo Złote Myśli, Gliwice 2007.

Nęcka E., Trening twórczości, Wydawnictwo GWP, Gdańsk 2008.

Proctor T., Twórcze rozwiązywanie problemów, Wydawnictwo GWP, Gdańsk 2003.
Skip to content