Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992). 

Dzień ma za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych, w tym na bariery architektoniczne, z którymi się borykają,  zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat korzyści płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego oraz upowszechnić ideę tolerancji, otwartości i szacunku.

Z tej okazji przygotowałyśmy materiały, które nie tylko przybliżą ideę święta i jego główne założenia, ale także pomogą zrozumieć problemy osób z niepełnosprawnościami.
W prezentacji pierwszej zachęcamy przede wszystkim do obejrzenia krótkich filmików edukacyjnych, w których zaprezentowano, jak powinniśmy zachowywać się wobec osób
z czterech grup niepełnosprawności – niewidomych, niesłyszących, z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną. W drugiej prezentacji, zwłaszcza rodzice znajdą wiele przydatnych rad i wskazówek, które posłużą w rozmowach z dziećmi na temat niepełnosprawności. Dodatkowo materiał zawiera linki do bajek przygotowane przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” i dostępne online, które służą do objaśnienia dzieciom charakterystycznych cech różnych rodzajów niepełnosprawności.

Ponadto zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie nawiązującym do tematyki niepełnosprawności. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do samodzielnych poszukiwań informacji dotyczących niepełnosprawności, problemów osób z  niepełnosprawnościami oraz wskazanie na potrzebę ich integracji z resztą społeczeństwa.

Drodzy Uczniowie,

Co musicie zrobić?

1.Otworzyć na Librusie wiadomość z pytaniami, które do Was wyślemy (dzisiaj
o godzinie 15:00).

2.Odpowiedzieć na te pytania – możecie korzystać z Internetu 😊

3.Odesłać nam odpowiedzi  za pośrednictwem  Librusa czyli skierować wiadomość do p. Eweliny Polak-Janik lub do p. Karoliny Stojowskiej.

Co jest nagrodą?

Pierwsze 5 osób, które odeślą poprawne odpowiedzi na pytania zostaną nagrodzone cząstkową oceną wzorową z zachowania!

Zapraszamy Was serdecznie i życzymy powodzenia!

Ewelina Polak-Janik
Karolina Stojowska

Prezentacja 1 – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Prezentacja 2 – Jak rozmawiać o niepełnosprawności

Skip to content