Bezpieczeństwo w sieci

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI czyli o tym, jak właściwie korzystać z Internetu w dobie aktualnej sytuacji – rady dla uczniów

Wszyscy doskonale wiemy jak wiele plusów ma Internet. Bez niego, w obecnej sytuacji, nie bylibyśmy w stanie pracować i się uczyć. Jednak musimy pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą nas spotkać w sieci. Aby uchronić się przed wieloma negatywnymi aspektami Internetu przestrzegajmy kilku zasad. Oto one:
• DBAJMY O SWOJĄ PRYWATNOŚĆ – pamiętajcie, że w sieci nie jesteśmy anonimowi, dlatego nie podawajcie swojego imienia i nazwiska, numeru pesel, adresu zamieszkania, numeru telefonu. Wszędzie tam, gdzie przy zakładaniu nowego konta wymagane są wasze dane, konsultujcie się z rodzicami. Uważajcie także na to, jakie zdjęcia publikujecie w sieci, bo w Internecie nic nie ginie. Kiedyś może się okazać, że zdjęcie wrzucone dla żartu lub przez pomyłkę, ktoś inny zdążył już zapisać i przesłać dalej. I ostatnia rzecz to wasz profil. Najlepiej jeśli byłby on dostępny tylko dla znajomych, bo wtedy możecie czuć się naprawdę bezpiecznie.
• OGRANICZMY ZAUFANIE – w Internecie każdy może być tym, kim chce. Jest wiele osób, które podają nieprawdziwe informacje o sobie (zwykle chodzi o wiek) aby zdobyć to, czego chcą. Dlatego pamiętajcie, nigdy nie spotykajcie się z osobami których nie znacie, a wszystkie niepokojące sygnały zgłaszajcie dorosłym. Kolejna ważna rzecz dotyczy podejrzanych linków i załączników, zwłaszcza tych przesyłanych przez obcą osobę – nie otwierajcie ich. Uważajcie także na niesamowicie brzmiące nagłówki artykułów na Facebooku. Nie klikajcie w takie rzeczy, bo bardzo często są to ukryte wirusy, które przysporzą wam wiele kłopotów.
I pamiętajcie, że w sieci nie zawsze wszystko jest prawdą. Dlatego sprawdzajcie wiarygodność źródeł, z których zdobywacie newsy i nową wiedzę.
• REAGUJMY – w sytuacjach, kiedy coś was zaniepokoi porozmawiajcie z osobą dorosłą, albo zgłoście na portalu, że pojawiają się treści niezgodne z prawem lub regulaminem strony (większość portali ma taką opcję). Ponadto bądźcie czujni i kiedy zauważycie jakiekolwiek przejawy hejtu czy cyberprzemocy mówcie o tym rodzicom. Pamiętajcie o tym, że udostępnianie, przychylne komentowanie czy nawet lajkowanie obraźliwych treści czyni was współwinnym.
• SZANUJMY INNYCH – tak, jak sami chcielibyśmy być szanowani. NETYKIETA to zbiór zasad dobrego zachowania w sieci, więc warto się z nią zaznajomić. Ponadto pamiętacie, aby traktować innych z kulturą i szacunkiem. Komentując czyjeś zdjęcie lub posty bądźcie uprzejmi, a biorąc udział w dyskusji weźcie pod uwagę, że druga strona może mieć inne zdanie i ma do tego pełne prawo. Starajcie się unikać rozsyłania spamu czy internetowych łańcuszków.
• PRZESTRZEGAJMY ZASAD – jest kilka bardzo ważnych zasad o których nie możemy zapominać:
– wrzucając do sieci zdjęcia innej osoby lub informacje o niej należy mieć zgodę tejże osoby na publikację – w przeciwnym razie jest to niezgodne z prawem;
– przed rejestracją na danym portalu należy bezwzględnie zapoznać się z jego regulaminem;
– wrzucając linki, cytaty i inne treści trzeba podawać ich źródło czyli miejsce z którego zostały pobrane.
Pamiętajcie, że nadmierne korzystanie z komputera, tabletu czy telefonu jest szkodliwe dla zdrowia. Obecna sytuacja zmusza nas do pracy tymi narzędziami, dlatego też czas wolny starajcie się spędzać na innych aktywnościach. Mamy teraz doskonały moment do spędzania więcej czasu z rodziną, a także rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Poza tym nie zapominajcie o wprowadzaniu ruchu do swojego dnia, który nie tylko dobrze wpływa na wasze zdrowie fizyczne, ale psychiczne. Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu znajdziecie na stronie www.sieciaki.pl. Powodzenia.

Zadbaj o bezpieczeństwo – załącznik 1

Zadbaj o bezpieczeństwo – załącznik 2

Ewelina Polak-Janik

Skip to content